۱۳۹۴ دی ۲۰, یکشنبه

کاش به تعداد فستیوالهای مان، فیلم هم می داشتیم

مدتی است که فستیوالهای فیلم افغانی در داخل و خارج افغانستان زیاد برگزار می شود. کاش به اندازه این همه فستیوال یگان فیلم هم ساخته می شد. طی 15 سال گذشته تعداد فیلمهای بلند داستانی ما از تعداد انگشتان دست ما تجاوز نمیکند. این همه پولی که صرف این پارتی های پرهزینه می شود اگر صرف ساختن فیلم شود نتیجه بهتری هم برای جامعه فیلمسازان و هم برای فرهنگ افغانستان خواهد داشت.
فستیوال برگزار کردن یک کار مدیتریتی است که آدمهایی که در رشته های مدیریتی تجربه دارند انجام میدهند. در افغانستان اما این فیلمسازان هستند که فیلسازی را یله کرده و خود را با مدیریت مهمانی (event management) مصروف ساخته اند.
به عنوان یک سیل بین، مشوره من است که دوستان فیلمساز ما به جای صرف انرژی خود و پول بی زبان خارجی روی چنین برنامه هایی، پول را برای ساختن فیلم مصرف کنند. وقتی فیلم (خوب) ساخته شد، برای شما قول می دهم که فستیوال برای نمایش آن پیدا می شود. در این باره هیچ رای نزنید.
برای آن عده کسانیکه فیلم ساخته اند و فیلم خواهند ساخت، من سایت فیلم فری وی (filmfreeway.com) را معرفی میکنم. در این سایت شما میتوانید مشخصات صدها فستیوال بزرگ و کوچک از کشورهای مختلف را پیدا کنید و در ظرف چند دقیقه فیلمهای خود را به آنها بفرستید. غم فستیوال را نخورید، اول فیلم خوب بسازید بیننده پیدا می شود. مشکل ما فیلم است، نه فیلم بین.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر