۱۳۹۴ دی ۱۸, جمعه

انتروپوسین

یکی از حادترین مباحث «مود روز» در رشته های علوم انسانی در غرب انتروپوسین است. با اینکه انتروپوسین یک پدیده زمین شناختی است و بیشتر تحقیقات در این باره در رشته های علوم طبیعی صورت گرفته اند ولی تا حالا کارهای زیادی در این باره در فلسفه و تیوری انتقادی نیز نشر شده است.

انتروپوسین به عصر جیولوجیکی کنونی اطلاق می شود. تغییرات جیولوجیک در طول تاریخ همیشه بر اثر حوادث عظیم طبییعی شکل می گرفت ولی از اواخر قرن ۲۰ به بعد ما شاهد تغییراتی در جو و سطح زمین هستیم که بر اثر فعالیتهای انسان به وجود آمده اند. این تغییرات جدید، قرنها پس از اینکه شهرهای ما از بین بروند اثارشان بر بدن زمین خواهد ماند (مانند آثار دایناسورهایی که ۶۶ میلیون سال پیش نسلشان منقرض شد.) به این دلیل ما به یک عصر جیولوجیک نوین داخل شده ایم که در سال ۲۰۰۰ یک دانشمند عصبانی وسط یک کانفرانس در حالیکه علیه سخنران استدلال می کرد نام آن را فی البداهه انتروپوسین گذاشت. در این باره مطمینا در آینده بیشتر خواهید شنید.

مدت زیادی است که درباره انتروپوسین در زبان انگلیسی میشنیدم و میخواندم. امشب برای اولین بار به ترجمه گزارش کوتاهی در این باره در سایت بی بی سی فارسی برخوردم. خواستم به اهمیت این موضوع مود روز و ناآشنا اشاره کنم تا دوستان اهل فضل در حوزه زبان فارسی در این باره بیشتر علاقه بگیرند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر