۱۳۹۳ آذر ۱۹, چهارشنبه

دو پدیده وایرل در یک هفته

در چند روز گذشته دو عکس که ابتدا در فیسبوک افغانی ظاهر گشتند تبدیل شدند به پدیده های وایرل. این عکسها به سرعت دست به دست شدند و هزاران نفر در رسانه های اجتماعی آنها را شریک کردند تا اینکه به رسانه های ملی و بعد به رسانه های بین المللی درز کردند و تبدیل شدند به چیزی که امروز وایرل (viral) می گویند: اول عکس دختری در غرب کابل که با ساقهای برهنه به خیابان برآمد و دیگری عکس عباس علیزاده رزمی کاری که شباهت عجیبی به بروس لی دارد. داستان این دو عکس را تا هنوز از جمله بی بی سی، واشنگتن پست، الجزیره و رویترز ( از طریق آن صدها نشریه دیگر) نشر کرده اند.

کلمه وایرل از ویروس گرفته شده و به معنای پخش یک محتوای آنلاین توسط کاربران انترنتی است طوری که شیوه شهره شدن آن مانند شیوع یک ویروس واگیر است. با آنکه هر روز صدها و یا هزارها ویدیو، عکس، مقاله، میم، گیف.... در انترنت وایرل می شوند ولی تا جایی که من می دانم در سایتهای اجتماعی افغانی این شاید اولین باری باشد که یک محتوا به این شکل به یک پدیده رسانه ای تبدیل می شود. بیش از هر چیزی این مساله نشانگر همه گیر شدن رسانه های اجتماعی در افغانستان و نفوذ این رسانه ها در شکل دادن سلیقه و ذایقه خبری مخاطبهای افغان است. تولید وایرل به معنای مبتلا شدن به ویروس رسانه های اجتماعی است--چیزی که فی حد ذاته امر مبارکی است.

در آمریکا سایتهای ردیت (reddit)، بزفید (buzzfeed)، گاکر (gawker) در کنار صدها سایت دیگر محلی است برای کشف محتویات وایرل. در ایران سایت «بالاترین» چینن نقشی را دارد. در افغانستان، چون هنوز کاربران انترنتی ما کم هستند به حدی نیستیم که هر روز محتوای وایرل تولید کنیم ولی با در نظر گرفتن رشد رسانه های اجتماعی در کشور میتوان پیش بینی کرد که در آينده های نه زیاد دور یک نوع خرده فرهنگ آنلاین در میان کاربران افغان هم ایجاد خواهد شد.

برخی لینکهای مربوط به این دو داستان:

http://www.bbc.com/news/blogs-trending-30399682?ocid=socialflow_twitter
http://www.ibtimes.co.in/photos-young-girl-revealing-bare-legs-goes-viral-kabul-616532
http://www.csmonitor.com/World/Global-News/2014/1210/Watch-the-Afghan-Bruce-Lee-Abbas-Alizada
http://www.reuters.com/article/2014/12/09/us-afghanistan-brucelee-idUSKBN0JN1Z420141209
http://www.nydailynews.com/news/world/meet-bruce-lee-modern-day-doppelganger-article-1.2038148

۱ نظر:

  1. تا جایی که خبر استم عکس بانوی سرلوچ در شهر نو کابل گرفته شده بود نه در غرب کابل.(بر طبق مراجع خبر به زبان فارسی)

    پاسخحذف