۱۳۸۹ آبان ۴, سه‌شنبه

«صبح بخير قندهار»


«صبح بخير قندهار. شما به راديوي "رنا" گوش مي دهيد، خوش آمديد به راديوي خودتان». اين جملات را شايد قندهاري ها هر صبح از طريق راديوهاي شان بشنوند. اما اين که راديو «رنا» از کيست و از کجا نشر مي شود، سوالي است که هيچ قندهاري نمي داند. آن ها فقط به صداي گويندگان جوان، اخبار تازه و آهنگ هاي شاد آن علاقه دارند. راديو "رنا" همچون پرنده رازآميزي است که در آسمان قندهار پرواز مي کند و آواز مي خواند بدون اين که خودش ديده شود. فلم مستندي که آريل نصر، فلمساز افغان – کانادايي به نام «صبح بخير قندهار» (2010) ساخته است، به راديو "رنا" مي پردازد و پرده از روي اين پرنده اسرارآميز قندهاري برمي دارد. فلم، در کنار راديو "رنا" نگاه افغان هاي مقيم کانادا به جنگ در افغانستان و تلاش هاي دولت کانادا جهت استقرار صلح در قندهار را نيز به بررسي مي گيرد.
........
ادامه یادداشت مرا درباره این فلم در سایت دویچه وله بخوانید.

۵ نظر:

 1. همچون همیشه متنی روان و روحی آموزنده داشت. جور باشی

  پاسخحذف
 2. علی می خواهم صادقانه بگویم که از وقتی رفتی کانادا خیلی خوبتر و پر بارتر می نویسی... نه اینکه قبلا بد می نوشتی، نه... اما ان زمان چیزی نبود در نوشته هایت که نمیدانم چه بگویم.... نگاه گسترده، نگاه عمیقتر... نمیدانم چه بگویم... روان نوشتن و راحت نوشتنت هم انگا از همین نگاه نشات میگیرد... اینکه مجبور نیستی نقد بنویسی... انچه مینویسی از دل است و لاجرم بر دل نشیند.... من واژه گانت را همیشه خوانده ام و خواهم خواند

  پویا باشی

  پاسخحذف
 3. وای چقدر خوب مینویسید.

  با اجازه لینک تو ن کردم.

  امیدوارم که استمرار داشته باشید.

  پاسخحذف
 4. با پناهنده شدن نجیبه شریف، غرغشته کتوازی و سونا نیلوفر، تعداد نماینده گان مجلس افغانستان که به کشور های خارجی پناهنده شده اند به هفت تن رسید.

  پاسخحذف