۱۳۸۹ خرداد ۱, شنبه

زیبایی افغانی


درباره مژگان حسینی هنرمند چهره آرا؛
زیبایی افغانی

مژگان حسینی چهره آرای ارشد در برنامه تلویزیونی «امریکن آیدول» است. امریکن آیدول برنامه یی است که «ستاره افغان» از آن تقلید شد؛ و به عنوان یکی از پر بیننده ترین برنامه های تلویزیونی در آمریکا شناخته می شود. در این برنامه همه ستاره است؛ چه آن زنان و مردان جوانی که آواز می خوانند و چه آن چهار نفری که پشت میز داوری این برنامه نشسته اند. حتا مژگان حسینی که در پشت صحنه همه ی این آدمها را آرایش می کند نیز ستاره است؛ ولی ستاره یی که به تازه گی درخشیدن گرفته است: درست از زمانی که چندی پیش سایمون کول داور مشهور و ثروتمند این برنامه، روی دو زانویش در برابر وی ایستاد و از او تقاضای ازدواج کرد. مژگان هم مانند هر زن جوان و هوشیار دیگری نتوانست در برابر حلقه ی آلماس 350 هزار دالری مرد انگلیسی مقاومت کند و با دل و جان آن را پذیرفت.

مژگان حسینی، زن جوان و قدبلندی است که 36 سال پیش در شهر کابل متولد شد و افغانستان را همراه با خانواده اش در سال 1981 ترک کرد. آنها ابتدا برای نه ماه در پاکستان زنده گی کردند تا اینکه درخواست پناهنده گی شان از سوی ایالات متحده پذیرفته شد و به این کشور مهاجرت کردند.

مژگان حسینی با اینکه در رشته ی طب دندان تحصیل کرده است، ولی هیچگاه به عنوان داکتر وظیفه نداشته است. او سالهاست که در صنعت آرایش کار می کند و حتا یک رشته وسایل آرایشی هم تحت عنوان «می بای مژگان» تولید کرده است. پای او زمانی به دنیای آرایش باز شد که روزی یک دوست آرایشگرش از او خواست تا به او کمک کند. از آن پس او به شکل نیمه وقت به کار آرایشگری پرداخت و دنیای دندان و طبابت را به فراموشی سپرد.

مژگان به یاد می آورد که در کودکی عاشق لب سیرین بوده است، و همیشه مادرش را در هنگام آرایش در آینه تماشا می کرده است. او می گوید: «زمانیکه مادرم بیرون می رفت با لب سیرین تمام صورتم را سرخ می کردم طوری که شبیه دلقک می شدم». بعدها وقتی که به آمریکای دهه هشتاد پا گذاشت، شیفته ی دنیای فیشن و آرایش شد. او در هالیوود زنده گی می کرد، شهری که در خیابانهای آن ستاره گان سینما با لباسها و آرایش خیره کننده یی قدم می زنند. زرق و برق هالیوود او را به دنیای فیشن و تلویزیون کشاند و مدتی به عنوان مدل برای شرکت های آرایشی کار کرد و در سریالهایی همچون «زیبا و خشن» و «غروب ساحل» به ایفای نقش پرداخت. با آنکه دختر زیبای افغان در برابر کمره تحسین زیادی را جلب کرد، اما خود متوجه شد که به دنیای پشت کمره بیش از دنیای پیش کمره علاقه دارد. همان بود که به شکل حرفه یی به هنر چهره آرایی پرداخت.

نخستین کار او در دنیای چهره آرایی، آرایش جان اوهارلی بازیگر مشهور آمریکایی در برنامه تلویزیونی «سینفیلد» بود که راه او را به سوی موفقیت های بعدی اش باز کرد. امروز مژگان در کنار نظارت بر گروه آرایش امریکن آیدول، در برنامه های «پس تو فکر می کنی که می توانی برقصی»، «استعدادیابی آمریکا»، «راک استار» و چندین مراسم پرزرق و برق ازجمله «امی» (مشهور به اسکار تلویزیونی) به عنوان هنرمند چهره آرا به آرایش ستاره گان دنیای سرگرمی می پردازد.


سایمون کول 50 ساله چند سالی بود که در مطبوعات سرگرمی مشهور به مردی شده بود که هیچگاه تن به ازدواج نخواهد داد. دوست دختران سابقش همه به خاطر عدم تمایل این میلیونر خوش چهره به ازدواج از او جدا شدند. اما زمانی که خبر نامزدی او با این دختر جوان افغان به رسانه ها درز کرد، به قول یک مجری تلویزیونی «صدای شکستن قلب هزاران زن در سراسر ایالات متحده به گوش رسید». سایمول کول در یک برنامه ی زنده ی تلویزیونی نامزد افغانش را بوسید و گفت: «این زن همانی است که من میخواستم».

هرچند شباهت هایی بین آمریکن آیدول و برنامه ستاره افغان وجود دارد؛ ولی هیچ شباهتی بین سایمون کول و استاد گلزمان موجود نیست – هر چند وظیفه هر دو مشابه است. کول یک کارشناس موسیقی، تهیه کننده تلویزیونی و تاجر موفقی است که در صنعت تلویزیون و موسیقی آمریکا و انگلیس سالها تجربه دارد و صاحب جایگاه ویژه یی است. او بر خلاف گلزمان که انسانی عامی و محافظه کار است، مشهور به داور دانشمند و صریح الهجه یی است که به هیچ کس رحم نمی کند. گرفتن نظر مثبت کول رویای تمام کسانی است که در «امریکن آیدول»، «اکس فاکتور»، «استعداد یابی» و دیگر برنامه های مسابقه آوازخوانی شرکت می کنند.

مژگان حسینی با آنکه غرق در دنیای ستاره گان هالیوودی است، هیچگاه سرزمینی را که از آن آمده است فراموش نمی کند. او خود طعم گرسنگی و تنهایی را چشیده است و به خوبی از رنجی که هموطنانش متحمل می شوند آگاه است. زمانی که همراه با خانواده اش در کمپ مهاجرین پاکستان به سر می برد، دچار مشکلات زیادی بودند که یکی از آنها گرسنگی بود. او می گوید: «روزی غذای ما تمام شد و هیچ چیزی نداشتیم که بخوریم. من بسیار ترسیده بودم و احساس گرسنگی می کردم». این خاطرات تلخ کودکی باعث شده است که او به یاد کودکان افغانستان بیافتد و در راه کمک به آنها اقدام کند. اولین اقدام او موسسه ی خیریه یی است بنام «فار اوی فندیشن» که به منظور کمک به زنان و اطفال افغان تاسیس کرده است. او قصد دارد با جمع آوری اعانه در ایالات متحده، یک شفاخانه ی اطفال در افغانستان تاسیس کند.

مژگان حسینی اکنون هنرمند مشهور و موفقی است. او به کاری که می کند عشق می ورزد و به راهی که می رود ایمان دارد. او مانند هزاران دختر مهاجر دیگر به آمریکا آمد، ولی بر خلاف بسیاری ها با وجود رسم و رسوم «افغانی» که دامنگیر همه ی افغانهای مهاجر است، راه دراز و سختی را در پیش گرفت. او این راه را فقط با تکیه به قدرت و استعداد شخصی اش طی کرد و همچنان در پیمودن این مسیر ادامه میدهد. او در حال نوشتن کتابی درباره ی زنده گی اش است که به زودی نشر خواهد شد.

مژگان می گوید از آرایش لذت می برد چون با این کار می تواند «زیبایی زنانه» را برملا کند، و به زنان مختلف کمک کند تا «حس خوبی» نسبت به خودشان و چهره ی شان داشته باشند. او به عنوان کسی که شغلش بخشیدن زیبایی به زنان دیگر است، ارزش و قدرت زیبایی را بهتر از هر کس دیگری درک می کند؛ به خصوص پس از روزی که میلیونر انگلیسی در برابرش زانو زد.

۱۰ نظر:

 1. قابل تذکر است که نه تنها آقای گلزمان عامی و محافظه کار است بلکه این جامعه سراسر چنین است. این مرد به گفته شما عامی،اما چند آهنگ خیلی خوب ساخته و خوانده.

  پاسخحذف
 2. علی جان سلام
  امید که جور و صحتمند باشی
  بسیار از این مطلب خوشم آمد
  موفق باشی

  پاسخحذف
 3. علی گرامی دست خوش با این کارهای ناب ات !
  علی جان یک سوال داشتم از روی حس کنجکاوی افغانی ام است .
  که مژکان حسینی با خالد حسینی کدام قرابت فامیلی ندارد ؟ ما افغانی ها که هم تخلص بود میگوئیم از یک فامیل شاید باشد به هر صورت اگر جواب بدهید چون اطلاعات بیشتر دارید خوشحال خواهيم شد .
  بخاطیر که به خالد حسینی به عنوان یک نویسنده احترام خاصی دارم کتابی کدی پران باز و هزار خورشید درخشان را که خواندم نزدیک به واقعيت هاست

  پاسخحذف
 4. Salam Ali jan,
  you write so well.. I always look forward to reading from you..

  keep it up and thanks for keeping us posted with art and cinema..

  پاسخحذف
 5. salam
  weblog shomaro hamishe donbal mikonam mesle hamishe matalebetan jazab ast

  پاسخحذف
 6. تشکر از لطف نظر همه ی دوستان.
  جناب نصرت، من فکر نمی کنم که مژگان حسینی کدام قرابتی با خالد حسینی داشته باشد.
  موفق باشید
  علی

  پاسخحذف
 7. سلام علی جان
  مطلب فیشنی و جالب بودالا تعریض به جناب گلزمان! مخصوصا وقتی با کلاه شینواری و شملک و لنگوته به داوری هنری می پرداخت چه محشری می شد این بشر!

  خیلی وقت بود که از دوشنبه خبر نگرفته بودم و اعمال مستحبه آن ترک شده بود؛ اما امشب بعد از خستگی ناشی از خواندن شرارت های کواچین و ستم سوزی های بهسود که همه صفحات آشنا را پر کرده است این مطلب فیشنی چسپید. شاید بخاطر حس حضور خود تان و یاد آن دوشنبه صحبح هایی که صفحه هنر هشت صبح را قبل از هرچیز در مسیر راه و بین موتر می خواندم.
  دلم برای دوستان و آن ایام واقعا تنگ شده. و حتی برای گلزمان عامی و برنامه مزخرف ستاره افغان که هیچ گاه خوشم نیامد و با دوستان و از جمله با مولانا بخاطر تقدیس پیامکی الهه های کریه الصوت و السیره و الصوره اش - البته با پوزش از آن دوستان که چنین الهه ها را قابل ستایش می دانستند و به چنین ستاره ها چشمک می زنند- بحث و جدل های تند و تلخ کردم.
  سلامت و شاد باشی

  پاسخحذف
 8. آري زببايي!!!!آنهم زيبايي زنانه!!حسرت برانگيز ودر هم شكننده.
  تبريك.

  پاسخحذف
 9. سلام دوست گرامی
  ویبلاگ جدید باچه آزره با مطلبی کوتاهی در موردگماشتگان تخریبکار رژیم ایران در کابل بروز گردید.متشکر

  http://www.bacheazra.blogspot.com/

  پاسخحذف
 10. علی جان کریمی آفرین به استعداد خوبی که داری.
  اگرازچگونه گی سرگذشت مژگان حسینی بگذریم که چگونه زنده گی را پشت سرگذرانده است همین سبک وشیوه که شما گذشته اش را به تصویرکشیده ایدبیشترازهرچیزی دیگر قابل تأمل است راستی که من ازخواندن آن لذت بردم وتاپایان وبعدازآن برایت آفرین گفتم لذا بیشترازین دسترسی نداشتم که احساسم را شریک می کردم
  اسدالله نادری ازولایت دایکندی افغانستان

  پاسخحذف