۱۳۸۸ آبان ۳۰, شنبه

روز قیامت: 21 دسامبر 2012


همه به این عقیده اند که بالاخره روز قیامت آمدنی است؛ اما این که این روز کی خواهد آمد توافق نظر وجود ندارد. کلیسا قرنهاست که منتظر این روز است، ناسا به این عقیده است که این روز قرنها بعد اتفاق خواهد افتاد، هالیوود اما اصرار دارد که روز قیامت دو سال بعد اتفاق خواهد افتاد؛ دقیقاً در روز 21 دسامبر 2012. جنجال درباره ی روز قیامت به خاطری این روزها داغ شده که جدیداً رولاند امریش فلمساز آمریکایی فلمی در این باره ساخته است به نام «2012» که در آن بر اثر طغیان آسمان و طوفان زمین، انسان و حیوان و بر و بحر به کام مرگ فرو می روند. امریش همان کسی است که طی سالهای گذشته با فلمهای «روز استقلال» (1996) و «پس از فردا» (2004) چندین بار آمریکا را به دم سیل داده است و این بار با جدیدترین فلم آخرالزمانی اش به نابودی دنیا کمر بسته است.

البته واضح است که این فلم هم مانند صدها فلمی که پیش از این در آمریکا و خارج از آن درباره ی آخرالزمان ساخته شده است یک اثر تخیلی است. اما آنچه اهمیت این فلم را بیشتر کرده است؛ استناد آن به یک تقویم پیشگویانه ی باستانی است که مربوط به قوم «مایا» می شود. مایا یکی از اقوام سرخپوست آمریکای مرکزی است که قرنها پیش صاحب تمدنی بزرگ بود و به عنوان دارنده ی اولین زبان مکتوب و قاعده مند در دنیا شناخته می شدند. این تقویم که مربوط به 1500 سال پیش از میلاد می شود؛ پیش بینی کرده است که در 21 دسامبر 2012 سیاره ی خورشید طغیان خواهد کرد و آن روز پایان عمر زمین خواهد بود.

برای بسیاری ها این پیشگویی پیامبرانه، فقط یک خرافه ی سرخپوستی است؛ اما بسیاری دیگر آن را همچون وحی منزل و وعده ی خدا جدی گرفته اند. تا کنون صدها جلد کتاب درباره ی پدیده ی 2012 نوشته شده است و ملیونها سایت انترنتی در این باره فعال شده اند. یک دانشمند کیهان شناس به «نیویورک تایمز» گفته است، او روزانه ده ها ایمیل از سراسر دنیا دریافت می کند که از او می پرسند واقعاً رستاخیز اینقدر نزدیک است؟ از جمله یک زن از او پرسیده است که آیا او باید پیش از وقوع واقعه خود را، دخترش را و طفلی را که در شکم دارد بکشد؟ دیگری پرسیده است که آیا می تواند سگ اش را بیهوش کند تا از در روز قیامت زیاد زجر نبیند؟ اینها همه نشانه های وحشتی است که بر دنیا سایه افکنده است. این وحشت تا حدی ناشی از پیشرفتهای خیره کننده ی تکنالوژیک است؛ تکنالوژی و تمدنی که روزی بر خالق خود خواهد شورید و از کنترول او بیرون خواهد شد.

مومن به مذهب باشیم یا معتقد به علم، این را می دانیم که دنیا و مافیها همانگونه که روزی پیدا شده است، روزی از بین خواهد رفت؛ پرنده و چرنده، دونده و خزنده، سیار و ساکن، جاندار و بی جان همه مشمول این قاعده اند. درباره ی پایان دنیا، کتابهای مقدس و علم جدید قصه ی مشابهی را می گویند. بر اساس هر دو روایت زمین لرزه و انفجار خورشید و طغیان دریا وجود دارد. حتا اکثر فلمهای آخرالزمانی هالیوودی هم بیش از اینکه پایبند به پیش بینی های علمی باشد، وفادار به توصیفات انجیلی است.

فلمهای آخرالزمانی هالیوودی بیشتر بر محور سه حادثه می چرخند: یک نوآوری تکنالوژیک که انسان را به کام مرگ می کشاند، یک بلای طبیعی که دنیا را نابود می کند یا یک پیش بینی انجیلی که به حقیقت می پیوندد. چون مفاهیمی همچون آخرالزمان و روز قیامت، اساساً مفاهیم مذهبی برآمده از تعالیم ادیان ابراهیمی هستند، هر فلمی که در این باره ساخته می شود در واقع یک بار دینی و مذهبی دارد. در هر سه دین یهودیت و مسیحیت و اسلام نشانه های آخرالزمان تقریباً مشابه است. نشانه هایی همچون گرمایش کره ی زمین، بالا رفتن سطح دریاها، سونامی ها و زلزله های ویرانگر، و نیز جنگ های بی دوام، بحران خاورمیانه، بی بندوباری اخلاقی، بحران جهانی سرمایه، رقابتهای اتمی تمام این علایم تهدیدآمیز هم خیالپردازان هالیوودی و هم مومنان مسیحی را قانع ساخته است که آخرالزمان نزدیک است و باید برای آن آماده گی بگیرند. در اسلام درباره ی آخرالزمان توصیفات و پیش بینی های زیادی شده است. در تمام این پیش بینی ها کوفه و شام (خاورمیانه، بخصوص عراق) نقش مهمی را در اتفاقات آخرالزمان بازی می کنند. از جمله «سفیانی» مردی است مطابق روایات شیعی که در آخرالزمان در عراق ظهور خواهد کرد و آمدن او مقدمه ی ظهور امام زمان خواهد بود. امام علی در اشاره به خروج سفياني در نهج البلاغه گفته است: «گويا او را مي بينم كه در شام فرياد برداشته و با پرچم هايش در اطراف كوفه مي گردد و به اهل كوفه همچون شتر سركش هجوم مي آورد، زمين را از سرهاي بريده فرش مي كند، دهانش گشوده، قدمش در زمين سنگين، جولانش گسترده و هيبتش عظيم است. به خدا قسم شما را در اين طرف و آن طرف زمين پراكنده مي كند تا از شما جز به مانند باقي مانده ی سرمه در چشم باقي نماند. اين برنامه ادامه دارد تا عرب بر سر عقل آيد» (نهج البلاغه خطبه 138). این توصیف امام علی دقیقاً مثل صحنه های فلمهای هالیوودی است که با برنامه های کامپیوتری موجوداتی را می سازند که به همان اندازه ویرانگر و وحشتناک است. مطابقه گفته ی امام، باید دعا کرد که زودتر «عرب سر عقل بیاید» تا علاج واقعه قبل از وقوع شود – به نظر می رسد تنها عربی که تا هنوز سر عقل آمده است اسامه بن لادن است!

در فلم «2012» یک زمین شناس آمریکایی به نام آدرین هلمسلی به هند می رود تا دوست اش سنتام را ببیند. سنتام به تازه گی کشف کرده است که یک انفجار بزرگ در خورشید به زودی باعث خواهد شد که حرارت زمین به سرعت بالا برود و زمین نابود شود. زمین شناس آمریکایی این خبر را به کاخ سفید مخابره می کند و رییس جمهور آمریکا (که یک سیاه پوست است) دست به عمل می شود. او به همراه سران هشت کشور صنعتی به شکل مخفیانه دیدار می کند و تصمیم می گیرند 400 هزار نفر از نخبه های جهان را داخل کشتی های بزرگ قرار بدهند و پس از طوفان به سوی هیمالیا حرکت کنند. در این فلم که به شکل خیره کننده ی از جلوه های ویژه استفاده شده است داستانهای فرعی دیگری نیز وجود دارد، ولی اساس داستان همان رستاخیز بزرگی است قاره ها را از هم جدا می کند، کالیفرنیا را به قعر دریا می کشاند و باعث می شود روسای جمهور، ملیونرهای عرب، گنگسترهای روسی، و آدم کشان حرفه یی برای نجات دنیا با هم تبانی کنند.

دو سال بعد 21 دسامبر 2012 فراخواهد رسید و از شر ترس و تردیدهایی که هالیوود به آن دامن زده است خلاص خواهیم شد. اما فکرش را بکنید، اگر غافلگیر شدیم و دیدیم که واقعاً قیامت شد چه کار کنیم؟ به نظرم این سوال خوبی است: اگر مطمین باشیم که دو سال بعد روز رستاخیز است و همه خواهند مرد، مثلاً باید تا آن روز چه کار کنیم؟

۱۵ نظر:

 1. من اگر بدانم دو سال دیگر قیامت می شود، همه ی محدودیت هایی را که ساخته ام از بین می برم؛ یعنی هر قدر دلم خواست از سوپر مارکت بستنی می دزدم بعد با یک هلیکوپتر می روم بالای اورست و از آنجا لپ تاپم را پرت می کنم پایین.

  پاسخحذف
 2. هرکسی پس از دیدن تریلر این فلم و خواندن نوشته هایی از این دست به یاد عزیزترین(چیز)های زندگی اش می افتد. این قیامت برای ما خیلی خوب است چون هیچ چیز نداریم که از دست بدهیم. درعوض از شر خیلی چیزهای رنج آور و بد خلاص می شویم. کاش مثل آن رمان انگلیسی نفله نشود. امید وارم ما به واقع در عوض آن تفتیش انگلوساکسون که هرگز نیامد!!! این بار سیلاب های بنیاد برافگن را شاهد باشیم.
  تا پایان سال 2012 در کانادا خوش بگذرد.

  پاسخحذف
 3. اگر تا آنوقت ندیدیم بخشش باشد!

  پاسخحذف
 4. مثلا باید تا آن روز زندگی کنیم. خوب!!!

  حالا چرا کم نویس شده ای و اگر هم می نویسی از قیامت... خوب که خو استی؟؟؟

  معصومه

  پاسخحذف
 5. اذالشمس کورت را به چشم سر می بینیم.

  پاسخحذف
 6. سلام اقا. من یکی دو سالی هست که وبلاگ شما را دنبال می کنم، منتها از داخل ایران صفحه ی کامنت شما باز نمی شود و تا الان نشده بود که نظری برایتان بنویسم. الان که خارج از ایران هستم اینترنت خوب کمک کرد و بالاخره شد.
  فکر می کنم قسمتی از اطلاعاتتان دقیق نباشد. مایا ها به طور دقیق پیشگویی ای ندارند که دنیا در 2012 به آخر برسد. فقط این است که تقویمشان ناگهان از 2012 به بعد ادامه پیدا نمی کند، و محققین این قضیه را "تفسیر" بر این کرده اند که ممکن است از نظر مایا ها 2012 آخرالزمان باشد.

  پاسخحذف
 7. سلام آقا ف،
  تشکر از نظر شما. تا جاییکه من تحقیق کرددم همانچیزی را یافتم که در مقاله نوشته ام. شاید حق با شما باشد، چون من نه متخصص آخرالزمان هستم و نه هم کارشناش تقویمهای باستانی.
  دوستانی که مایل هستند می توانند بیشتر درباره ی مایاها تحقیق کنند و صحت ماجرا را دریابند.
  درود

  پاسخحذف
 8. دي چهل كهنه شده.آقاي لودمين.بهترست مدل هاي نو تري چون دي ده يا دي پنج را بگيري.هرچند كه مدل هاي بالا تري هم مي باشد.بويژه در آن قلمرو هاي مدرن - سرد.
  D10-D5

  پاسخحذف
 9. سلام رفیق. خبرت را کم کم از مارتین می گیرم... امیدوارم که همچنان سر حال باشی... فرصت کردی سری هم به سطل آشغال من بزن. دمت گرم

  پاسخحذف
 10. سلام علی جان
  تشکر از نظرتان. نوشته هایتان را همیشه میخوانم و تقریبا همیشه در من حس تحسین را بر می انگیزند و با دیدگاه های تازه از اینجا می روم..
  اکسفورد پیچیده است.. نه فقط از لحاظ درس ها.. بلکه از لحاظ فرهنگی که در این محیط غالب است و سلسله مراتب و عنعناتی که به مزاق من که مدتی در امریکای ساده تر و "کمتر متمدن" ولی بسیار به نظر من دموکرات تر ( از لحاظ آموزشی) درس خوانده ام، زیاد خوش نمی خورد... بهر حال، خوب است انسان هر چند گاهی اگر میتواند به محیطی برود که کمی ناراحتش می کند تا خود را بیازماید و بیاموزد و..
  من هم حرف های عاصف را خوشم آمد هر چند درست نفهمیدم :)

  پاسخحذف
 11. hi Pesar khale,
  how are you? hope zou are ok and doing well. i am ok. like before, just ok. and life is going on. i will write you later...

  پاسخحذف
 12. salam.man motasefane hanoz ın fılm ra nadıdam valı az dostane endonesıae ke shadıdan ham eslamgara hastand tarıfash ra shenıdam.chon anha kheılı khosheshan amade bod fekr karadm ghatan man khosham nemıaad baraye hamın zıad donbalash nagahstam .khob valı hala nazaram bargasht.tashokr

  پاسخحذف
 13. با عرض سلام
  فيلم 2012 نسخه هالیودی فیلم اصلی آن که 2012 Nostradamus بوده، میباشد. در این فیلم مستند، خبر از حرکت توده انبوهی از ابرهای فضائی و قرار گرفتن آن مابین کره خاکی و خورشید، و نتیجتا" توقف تابش نور مستقیم آن به سطح زمین برای 42 ساعت میباشد.
  در صورت صحیح بودن این خبر، اولین اتفاق یا سرمای بیش از حد زمین بدلیل انکسر نور خورشید و یا عکس آن که تمرکز تابش بصورت لنزی در سطح زمین و به اتش کشیده شدن آن خواهد بود.
  اتفاق دوم مد بدون توقف آب و به زیر آب بردن اعظم سطح خشکی بر روی زمین میباشد.
  گفتنی است، علیرغم تخیلی بودن فیلم های هالیودی، بیشتر آنان با فاصله زمانی رخ داده اند.

  پاسخحذف
 14. بي خيال قيامت كريمي عزيز ! شايد ساخته تخيل آدميان باشد براي قابل تحمل كردن جهان و امروز دستمايه هاليود تا مردمان را از ملال بگريزاند.

  پاسخحذف
 15. salam be hameye azizan . chand rouze ke be moshkelati barkhord mikonam ke baram gheire ghabele bavarand . az jomle moshkele rohiei ke jadidan behesh bar khordam . baraye hamin be chizi ke hichvaght eteghad nadashtam rouy avordam . in jaryan . 2112 . chizaei daram hes mikonam , mibinam va mishnavam ke be oun rouz nazdikam . albate jalebtar inke kasaei ham mibinam ke daghighan mesle man raftar mikonan va taze be in jaryan eteghad peyda kardan . albate shayad hamamun dvane shodim vali ba sedaha che konim ke nemiravand . darkol . man nemitarsam .

  ALI

  پاسخحذف