۱۳۸۸ شهریور ۱, یکشنبه

فلمساز افغان درباره ی خواننده ی تبعیدی ایرانی فلم می سازد


الكا سادات فلمساز جوان افغان در حال ساخت يك مستند درباره ي محسن نامجو خواننده ي ايراني است. خانم سادات كه از سال گذشته به اين سود در آكادمي فلم تارینتو در رشته مستند سازي و كارگرداني سينما درس مي خواند، از سوي همين آكادمي موظف شده است تا اين مستند را كارگرداني كند.

محسن نامجو آوازخوان مشهور ايراني سال گذشته در حاليكه در اروپا به سر مي برد، از سوي حكومت ايران به پنج سال زندان محكوم شد. آقاي نامجو شهرت اش را مديون تجربه گرايي در عرصه ي موسيقي و آواز ايراني است، اما زمانيكه سال گذشته قرآن را با موسيقي خواند باعث تحريك برخي حلقات مذهبي شد و حكم چهار سال زندان نيز نتيجه ي اعتراضات اين حلقات بود.

تهیه کننده گی این فلم مستند از طرف یک تلویزیون ایتالیایی انجام خواهد شد. آقای نامجو در ایتالیا هنرمند شناخته شده یی است و قرار است به زودی در آنجا یک کنسرت انجام اجرا کند. هنرمند ایرانی آخرین آلبومش «آخ» را نیز در ایتالیا ساخته است و قرار است فقط در خارج از ایران منتشر شود. به نظر می رسد محسن نامجو به جمع کثیری از هنرمندان ایرانی به پیوندد که اجازه ی ورود به ایران را دیگر ندارند.

الکا سادات، 22 ساله اوایل امسال بود که کابل را به مقصد شهر تارینتو ترک کرد. سادات كه پيش از اين نيز فلمهاي مستند خوبی ساخته است این نخستین فلمش در ایتالیا خواهد بود. به زودی قرار است آخرین فلم سادات «در دهکده یی که ناقص العقلم می خوانند» در در بخش مسابقه فستيوال فلمهاي حقوق بشر در پولند و فستيوال فلمهای مستند و كوتاه مصر به نمايش گذاشته شود. این فلم امسال جایزه ی بهترین کارگردانی مستند را از فستیوال فلم کابل گرفته بود.

۳ نظر:

 1. علی

  چی شده، چرا توقف کردی؟ نی که جام ماندی

  پاسخحذف
 2. سلام
  شنیدم از اینجا سفر کردی...
  خوش بگذرد. امید که موفق باشی و شاد و سرخوش بربگردی.

  پاسخحذف
 3. امیر تیمور خانی

  خو الی مقصد خوش بگذرد؛ رفتی ما را دق کدی.

  پاسخحذف