۱۳۸۸ مرداد ۱۸, یکشنبه

فلم «سنگ صبور» رحيمي در راه است


عتيق رحيمي فلمساز و نويسنده ي افغان در حال نوشتن فلمنامه ي «سنگ صبور» است. سنگ صبور، رماني است به قلم خود رحيمي كه به عنوان نخستين اثر فرانسوي زبان نويسنده سال گذشته در پاريس منتشر شد و توانست جايزه ي معتبر «گنكور ادبي 2008» را از آن خود كند. از همان زمان رحيمي اعلان كرد كه قصد دارد از روي داستان سنگ صبور يك فلم بلند سينمايي بسازد.

عتيق رحيمي فلمنامه ي «سنگ صبور» را به كمك ژان-كلود كارير مي نويسد كه يكي از بزرگترين فلمنامه نويسان زنده ي سينما است. آقاي كارير پيش از اين نيز درباره ي افغانستان كار كرده است. او سال گذشته فلمنامه ي «بچه كابلي» (برمك اكرم، 2009) را بازنويسي كرد و در جريان فلمبرداري آن براي ده روز به كابل آمد. كارير كه 73 ساله است فلمنامه هاي زيادي را براي لوييس بونويل و نمايش نامه هايي را براي پيتر بروك بزرگان سينما و تياتر اروپايي نوشته است.

رمان سنگ صبور داستان زني است كه سرگذشت زنده گي اش را براي شوهر در حال مرگش روايت مي كند. تمام حوادث داستان، داخل يك اتاق كوچك مي گذرد كه در آن زن جوان براي شوهر بيمارش كه حتا از سخن گفتن بازمانده است راز دل مي كند. داستان زنده گي او شامل خشونت هايي است كه طي سالهاي جنگ بر جسم و جان او رفته است و در بخش هايي از آن، به شكل بي پرده يي از تجارب جنسي اش سخن مي گويد.

رمان رحيمي كه در كشورهاي فرانسوي زبان از استقبال وسيعي برخوردار شد، در حال ترجمه شدن به زبانهاي ديگر از جمله فارسي است. رمان سبك پردازي شده ي نويسنده ي افغان، به عقيده ي بسياري ها يكي از متوني است كه براي اقتباس سينمايي مناسب نيست؛ دليلش داستان ذهنيت گراي آن است. رحيمي اما سعي دارد به كمك كارير يك فلم ذهنيت گرا و سبك پردازي شده از آن بسازند.

به گفته ي يكي از نزديكان رحيمي، قرار است در ساختن فلم «سنگ صبور» از تصاوير آرشيفي و مستند استفاده ي زيادي صورت بگيرد. در حقيقت تمام حوادثي را كه از زبان زن در رمان ميخوانيم، به شكل تصاوير مستند در فلم خواهيم ديد. اين تكنيكي است كه رحيمي همراه با كارير در فلمنامه ي سنگ صبور در نظر گرفته اند. تاريخ دقيق فلمبرداري اين فلم تا هنوز معلوم نيست. رحيمي پيش از اين فلم «خاكستر و خاك» را از رمان خودش به همين نام ساخته بود كه توانست جايزه ي «نوعي نگاه» جشنواره كن را در سال 2003 بگيرد.

۲ نظر:

 1. سلام
  روبرت برسون کارگردان شهیر سینمای مولف در سال 1969 فیلم " زن نازنین" را ساخت که که اقتباس ادبی از کتابی به همین نام از داستایوفسکی بود.

  جالب است که داستان کتاب وهم فیلم این بود که مردی تمام خاطرات زندگی اش را بر بستر زن مرده اش مرور می کند...........

  فیلم بسیار زیباست با فضایی امپرسیونیستی....
  از جایی که ع. رحیمی در فرانسه است و مطمئنا برسون و در نهایت داستائوفسکی را دیده و مطالعه کرده
  بی تاثیر نبوده که ایده کتابش به ایده این شهیر مردان نزدیک است.فقط همه چیز در افغانستان جنگ زده می گذرد.

  اما مردم بدبخت افغانستان کجا برسون را می شناسند و کجا داستائوفسکی را که در همین بغل گوششان در روسیه بوده.

  در هر حال امیدوارم که موفق باشد.
  من فقط خواستم اشاره ای کنم. که بلاخره کسی هم می تواند مچ باز کند و دنیا دیده و دنیا خوانده است.

  پاسخحذف
 2. سلام کریمی عزیز!
  نوشته تان را خواند، و از همه مهم تر نظر صحرا کریمی برایم بود و آن این که فلمی به همین سوژه وجود دارد که رحیمی کار می کند.

  پاسخحذف