۱۳۸۷ اسفند ۲۴, شنبه

ویژه نامه ی سینمای ایران در شماره جدید «آف اسکرین»


مجله ی کانادایی «آف اسکرین» در آخرین شماره اش یک ویژه نامه درباره ی سینمای ایران چاپ کرده است. در این شماره از مجله ی انگلیسی زبان مصاحبه ها و مقالات زیادی درباره ی فلمهای جدید ایرانی نوشته شده است که برای علاقمندان سینمای ایران خواندن آنها خالی از لطف نخواهد بود.

مجله ی معتبر کانادایی با کارگردانهای ایرانی از نسل های مختلف مصاحبه کرده است: با عباس کیارستمی و بهرام بیضایی از نسل قدیم و با بهمن قبادی و سمیرا مخملباف از نسل نو سینمای ایران. در کنار مصاحبه ها و مرور تولیدات جدید سینمای ایران، چندین مقاله ی خواندنی دیگر درباره ی زیبایی شناسی سینمای ایرانی به چشم می خورد که از جمله می شود به مقاله ی «غذای فکر: سانسور در سینمای ایران» به قلم نجمه خلیلی ماهانی اشاره کرد. او در مقاله اش می نویسد؛ سینمای ایران در حال تجربه ی یک تغییر زیبایی شناختی است: موضوعات استعاری و استعلایی (کودکان معصوم، طبیعت، واقعگرایی بی واسطه) که در سینمای موج نو ایرانی در دهه ی 90 میلادی رواج داشت؛ جایش را به ابژه های شهوانی تر از قبیل مو، پوست، بدن و مادی تری مانند غذا، آشپزی، رستورانت، موتر، فیشن و غیره داده است، چیزهایی که می تواند به نحوی از دم قیچی سانسور نیز به سلامت بگذرد.

فلم «اسپ دوپا» از سیمرا مخملباف نیز در «آف اسکرین» مرور شده است و آن را به عنوان سیاسی ترین فلم کارگردان جوان ایرانی تا کنون معرفی کرده اند. این فلم بلند سینمایی را سال گذشته خانم مخملباف در ولایت بغلان در افغانستان فلمبرداری کرد.

من خیلی دیر شده که فلم ایرانی برایم میسر نمی شود، بخصوص فلمهای جدید ایرانی را ندیده ام. فقط شنیده ام که دی وی دی فلم جدید داریوش مهرجویی «علی سنتوری» به کابل رسیده است که متاسفانه هنوز چانس دیدن آن را نداشته ام. فلمهای ایرانی از نگاه معنا غنی و از نگاه داستان صمیمی هستند. صرف نظر از برخی چرندیات بازاری وعامه پسند اکثر فلمهای ایرانی را دوست دارم.

۱۰ نظر:

 1. فلم های ایرانی اگر درباره جنگ ایران و عراق نباشند(!) ، قابل تامل هستند ، مخصوصا اینها ره :

  شبهای روشن
  بچه های آسمان
  باغ فردوس ، پنچ بعد از ظهر
  شام آخر
  باران
  طعم گیلاس و ...

  که من دیده ام و لذت برده ام .

  پاسخحذف
 2. www.iranproud.com
  به این سایت نگاهی بیندازید. بعضی فیلم های خوب ایرانی را می شود در اینجا به طور انلاین دید یا دانلود کرد. از جمله قیلم های « ماهی ها عاشق می شوند» و «کافه ستاره».

  پاسخحذف
 3. علی سنتوری را هم می توانید درهمین سایت پیدا کنید. گرچه کیفیت بعضی از فیلم های این سایت خوب نیست اما برای این که نگاهی به فیلم های اخیر سینمای ایران بیندازید فقط محض اطلاع بد نیستند.

  پاسخحذف
 4. نام فیلم سنتوری است .

  پاسخحذف
 5. ببخشید که باز آمدم. لینک آف اسکرین کار نمی کند.

  پاسخحذف
 6. اگر به سایت ایران پرود سر زدید فیلم "سه زن" و "دیوار" را هم ببینید..
  و کارهای تهمینه میلانی هم خوب است "نیمه پنهان" و "آتش بس" و..

  پاسخحذف
 7. اگر به سایت ایران پرود سر زدید فیلم "سه زن" و "دیوار" را هم ببینید..
  و کارهای تهمینه میلانی هم خوب است "نیمه پنهان" و "آتش بس" و..

  پاسخحذف
 8. نام فلم «علی سنتوری» بود که بعد از گذشتن از زیر تیغ سانسور و بخاطر بخت دریافت مجوز پخش «علی» اش را برداشتند.

  پاسخحذف
 9. دوستان لینک آف اسکرین اصلاح شد. به خاطر اشتباه بودن آن متاسفم.

  نام فلم مهرجویی هم تحت عنوان «سنتوری» پخش شده است که نظر دوستان صحیح است. ولی مردم فعلاً آن را به همان نامی که من نوشتم می شناسند.

  تشکر از همه
  علی

  پاسخحذف
 10. عزیزان ساکی و شهرزاد،
  به خاطر آدرس های عالی تان تشکر. ولی فکر نمی کنم که انترنت وطنی از پس دانلود یا پخش فایل های کلان ویدیویی برآید.
  باید آن فلمها را که گفتید از دوستانم و یا برخی فروشگاه ها پیدا کنم.
  علی

  پاسخحذف