۱۳۸۷ اسفند ۱۱, یکشنبه

اگر می خواهید اسکار بگیرید، درباره ی هولوکاست فلم بسازید


چند سال پیش کیت وینسلت هنرپیشه ی انگلیسی هالیوود، در یکی از برنامه های تلویزیون بی بی سی به عنوان بازیگر مهمان شرکت داشت. او در آن برنامه در نقش خودش به عنوان یک هنرپیشه ی مشهور بازی می کرد. یکی از شخصیت های برنامه از خانم وینسلت پرسید: «چرا پس از این همه فلمهایی که بازی کرده اید، هنوز جایزه ی اسکار نگرفته اید؟» کیت وینسلت با زیرکی جواب داد: «اسکار را به کسی می دهند که در فلمی با موضوع هولوکاست بازی کرده باشد. بگذار وقتی من نیز فلمی درباره ی هولوکاست داشتم آن وقت به من هم خواهند داد!». در آن زمان گفته های هنرپیشه ی جوان انگلیسی فقط به عنوان طعنه یی به آکادمی اسکار و یک بدگمانی افشاگرانه نسبت به نفوذ یهودیان در هالیوود دیده می شد. او خود نیز به گفته ی طنزآمیزش عقیده ی زیادی نداشت؛ اما چند روز پیش، به طور جالبی در مراسم اسکار جایزه ی بهترین هنرپیشه ی زن به وینسلت تعلق گرفت، او در فلم «کتب خوان» نقش یک زن آلمانی نازی را به عهده دارد که مسوول کشتار صدها یهودی زندانی است. پس از سالها معلوم شد که آن بدگمانی زیاد هم بی جا نبوده است!

طی سالهای 1934 تا 1945 هولوکاست یا کشتار دسته جمعی یهودیان توسط آلمان نازی اتفاق افتاد. این موضوع یکی از دردناک ترین وقایع تاریخ جهان مدرن است. پس از جنگ جهانی دوم، حس همدردی بی سابقه یی نسبت به اقلیت «یهودیان سرگر دان» اروپایی در دنیا ایجاد شد؛ تا جاییکه با پشتیبانی کشورهای غربی که اکثراً احساس گناه شدیدی نسبت به آنچه بر یهودیان رفته بود داشتند، نخستین دولت یهود در خاورمیانه در سال 1948 تاسیس گشت. اوج فعالیت جنبشی بنام «صهیونیزم» در اواخر دهه ی چهل و دهه ی پنجاه میلادی بود. اکثریت یهودیان سرشناس جان به سلامت برده به شمول آلبرت انشتین فزیکدان و فیلسوفان آلمانی هربرت مارکوزه و هانا آرنت، به طور داوطلبانه صهیونیست شدند. کلمه ی صهیونیست به کسانی اطلاق می شد که در تاسیس دولت اسراییل سهم داشتند و به تشویق یهودیان سراسر دنیا می پرداختند تا به خاورمیانه رفته و به سرزمین خودشان زنده گی کنند، سرزمین موعودی که در تورات از آن یاد شده است. ایده ی اصلی دولت یهود این بود که اقلیت سامی را از گزند تکرار هولوکاست حفظ کنند.

هسته های حامی منافع یهودیان و دولت تازه تاسیس اسراییل، با تکیه به منابع مالی سرشاری که در اختیار دارند تا هنوز نیز فعالیت می کنند. در آلمان، انکار کشتار یهودیان یک جرم است. حتی تردید کردن در رقم 6 میلیون یهود کشته شده در هولوکاست نیز جرم به حساب می آید. این روزها یک کشیش انگلیسی به خاطر گفتن اینکه «6 میلیون» یک رقم مبالغه آمیز درباره ی تعداد یهودیان کشته شده در جنگ جهانی دوم است، کلیسای کاتولیک را با انتقادات شدیدی روبرو کرد؛ تا جاییکه آلمان در تلاش است تا یک حکم جلب اروپایی برای کشیش ویلیامسون صادر کند و از پاپ بخواهد که او را خلع لباس کند.

یکی از ماموریت های اصلی جنبش صهیونیزم، نفوذ در تولیدات هنری و رسانه یی دنیا است. در هالیوود هشت کمپنی بزرگ فلمسازی است که تمام فلمهای بزرگ آمریکایی را می سازند، از آن جمله فقط کمپنی «فاکس قرن بیستم» از یهودیان نیست؛ ولی بقیه تمام کمپنی های بزرگ فلمسازی به شمول ده ها شبکه ی تلویزیونی و روزنامه های بزرگ از سوی یهودیان آمریکایی اداره می شوند؛ اقلیتی که فقط 3 فیصد جمعیت کل کشور را تشکیل میدهد. از همین لحاظ است که طبق یک آمار قدیمی، تا هنوز 700 فلم بلند داستانی (بدون مستندها و سریالها) درباره ی هولوکاست و قربانیان یهودی در دنیا ساخته شده است که اکثر آنان تولید آمریکا هستند. همین سیطره ی سهمگین میلیونرهای یهودی بر دستگاه فرهنگی آمریکا بخصوص هالیوود است که باعث بدگمانی بسیاری ها در مورد عادلانه بودن توزیع جوایز سینمایی اسکار می شود.

تولید فلم درباره ی یک واقعه ی تکاندهنده ی تاریخی هیچ جای اشکالی ندارد، هرچند که 700 فلم درباره ی آن ساخته شود و همچنان ادامه یابد. نکته اینجاست که یهودیان هالیوود با امکاناتی که در اختیار دارند یک نوع انحصارگرایی ایدیولوژیک را دامن زده اند که باطن جزمگرایانه اش در پس ظاهر لیبرالش پوشانده شده است. فلمسازان غیر یهودی هالیوود قصه های زیادی بلدند درباره ی پروژه هایی که به دلایل ایدیولوژیک کنار گذاشته شده اند و تصامیم سرنوشت سازی که به خاطر همان دلایل اتخاذ شده اند.
من خودم شخصاً نسبت به سرنوشت تلخ یهودیان و دوهزار سال سرگردانی و تبعید شان در کشورهای مختلف احساس همدردی می کنم؛ حتا برای من وجود یک کشور مستقل اسراییلی در کنار فلسطین کاملاً قابل قبول است، اما جنبش گاه پیدا و گاه پنهان صهیونیزم امروزی در حال تبدیل شدن به یک کلوب نژادپرست و دیگرستیز است. اینجاست که باید با احتیاط بیشتری با مساله برخورد کرد. امروز از «صنعت هولوکاست» گفته می شود از فساد و فرومایگی تعدادی از سازمانهای یهودی در باجگیری های بی شرمانه به خاطر قربانی هایی که ملت یهود در اروپای قرن بیستم داده است.

در اخیر بد نیست به این موضوع نیز اشاره شود که هالیوود درست است که به دست یهودیان می چرخد، اما فراموش نباید کرد که این یهودیان بزرگترین استعدادهای سینمای معاصر دنیا هستند برخلاف برخی ها که فکر می کنند جمعی تاجر طماع یهودی آنجا نشسته اند و پول درو می کنند. سینما اگر سینماست به خاطر خیالپردازی های بزرگ و اسطوره سازی های خارق العاده ی مردان و زنان هنرمندی است که در بخشهای مختلف هالیوود به فعالیت می پردازند. فلمسازان وودی آلن، استفن اسپیلبرگ، جرج لوکاس، رومن پولانسکی، استنلی کوبریک، سیدنی لومت و چارلی چاپلین؛ بازیگران رابرت دنیرو، هریسون فورد، پل نیومن، رابین ویلیامز، داستین هافمن، رابرت ردفورد و ژان-کلود واندم؛ خواننده گان الویس پرسلی، مایکل جکسون، آلن شرمن و مدونا (مسیحی صهیونیست) از جمله تعدادی از یهودیان سرشناس هالیوود را تشکیل می دهند؛ مردان و زنانی که بدون شک فرهنگ معاصر جهانی وامدار هنر بی بدیل آنان است.

۲ نظر:

  1. سلام چطوری او بچه خوبی جانت جوره دیگه رقم که نمی شه خبری ازت گرفت باز همین وبلاگت جای شکرش است.
    همیشه موفق باشی و کامیاب

    پاسخحذف
  2. http://www.8am.af/index.php?option=com_content&view=article&id=2434:1387-12-11-16-40-52&catid=77:2008-10-31-09-35-46&Itemid=475    salaam aya Shayeq Ali ham khodat aste ya kher wa mekhastam bedanam ke shuma az koja aan ha yahodi astand? ba salaam

    پاسخحذف