۱۳۸۷ بهمن ۲۷, یکشنبه

بهترین های سینمای ایران معرفی شدند


در ایران، جشنواره ی بین المللی فلم «فجر» پایان یافت. این جشنواره که همه ساله در ماه دلو مصادف با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی 1357 در تهران برگزار می شود؛ بزرگترین حادثه ی فرهنگی کشور اسلامی به شمار می آید. تقریباً تمام فلمهای ایرانی اعم از آنهایی که در جشنواره های خارجی مشهور هستند و چه آنهایی که برای مخاطب عام ایرانی ساخته می شوند برای اولین بار در همین جشنواره به نمایش گذاشته می شود. از این جهت جشنواره ی فجر اهمیت زیادی برای سینمای ملی ایران دارد. فلمسازان برای پیشبینی موفقیت فلمهایشان به بررسی واکنش تماشاچیان جشنواره ی فجر تکیه می کنند.

سه روز پیش، بيست و هفتمين جشنواره بين‌المللي فلم فجر با معرفي برگزيدگان بخش ملي جشنواره پايان يافت.
به گزارش رسانه های ایرانی، هيات داوران جشنواره در مراسم پاياني که با حضور مقامات ارشد حکومتی از جمله حداد عادل رییس پیشین مجلس شورای اسلامی و رییس فعلی کمیسیون فرهنگی آن مجلس و سينماگران در مقر وزارت داخله برگزارشد برگزيدگان خود را در بخش‌هاي مختلف اعلام کرد. این جشنواره که اسکار ایرانی هم بوده می تواند، جایزه ی سیمرغ بلورین بهترین فلم سال را به سعید سعدی به خاطر فلم «تردید» داد.

در میان فلمهای ایرانی که امسال در جشنواره حضور داشتند، بیشتر از همه فلم «ما همه خوابیم» به کارگردانی بهرام بیضایی شانس بدست آوردن جوایز اصلی جشنواره را داشت. اما هيات داوران بيست و هفتمين جشنواره فلم فجر فقط در بخشهای بهترين چهره پردازي (سعيد ملکان)، بهترین طراحي صحنه و لباس (ايرج راميني فر و اتوسا فرسايي)، و بهترین تدوین (بهرام بيضايي و سپيده عبدالوهاب) فلم پرسروصدای «وقتی ما همه خوابیم» را واجد دریافت سیمرغ بلورین دانستند. بهرام بیضایی کارگردان مشهور سینما و تیاتر یکی از فلمسازان اصیل سینمای ایران است. او با آنکه نسبت به سابقه ی حضورش در سینما فلمهای زیادی نساخته است، مگر همان چند فلم او در تاریخ سینمای ایران از جایگاه مهمی برخوردار است. بیضایی پیش از انقلاب 57 فلمی ساخت بنام «گاو»، این فلم همانقدر که از طرف مخالفان دولت استقبال شد از سوی حکومت با موانعی روبرو بود. پس از انقلاب اسلامی نیز فلمهایی که او ساخته است از سوی حکومت مورد سانسور واقع شده است. فلمهای «رگبار» و «باشو غریبه ی کوچک» او در ایران ممنوع است.

داوران جشنواره ی امسال، اصغر فرهادي را به خاطر فلم «درباره الي» به عنوان بهترين کارگردان انتخاب کردند. این فلم امسال در جشنواره ی بین المللی فلم برلین نیز حضور داشت.

جشنواره ی فجر در بخش بهترین فلم از نگاه ملي، فلم «به کبودي ياس» را به تهيه کنندگي جواد اردکاني شايسته عنوان برتر شناخت و جايزه ويژه هيات داوران نيز به فلم «عيار 14» به کارگرداني پرويز شهبازي تعلق گرفت. پرویز شهبازی فلمسازی است که چند سال پیش با اولین فلمش «نفس عمیق» توجه زیادی را به خود جلب کرد؛ از آن پس او فلم دیگری نساخت تا اینکه «عیار 14» را امسال به فستیوال فجر فرستاد.

ليلا حاتمي در فلم «بي پولي» در بخش بهترين نقش اول زن و در بخش بهترين نقش اول مرد نيز شهاب حسيني در فلم «سوپراستار» شايسته دريافت عنوان بهترین بازیگران سال اين جشنواره شناخته شدند. در بخش بهترين نقش مکمل زن؛ مهتاب کرامتي در فلم «بيست» و در بخش بهترين نقش مکمل مرد عليرضا خمسه در همان فلم به عنوان برگزيدگان جشنواره بيست و هفتم فلم فجر معرفي شدند.

در بخش جلوه‌هاي ويژه، داود سعيديان براي فلم «به کبودي ياس» جایزه گرفت و سيمرغ زرين نگاه ملي نيز به همین فلم که ساخته ابراهيم اصغري است اهدا شد. گزارشها حاکیست در بخش صداي فلم حسن زاهدي و محمدرضا دلپاک براي فلم «درباره الي» به عنوان بهترين‌ها انتخاب شدند .کارن همايون‌فر براي فلم «زاد بوم» نيز جايزه بهترين موسيقي را دريافت کرد و مرتضي پورصمدي براي فلم «شبانه روز» عنوان بهترين فلمبرداري را به خود اختصاص داد.

بر اساس اين گزارش در بخش بهترين فلمنامه، فريد مصطفوي و ابوالحسن داوودي براي فلم «زادبوم» و در بخش بهترين فلمنامه اقتباسي واروژ کريم مسيحي براي فلم نامه «تردید» از سوي هيات داوران به عنوان برگزيدگان اين بخش شناخته شدند.

بهترين فلم ويدیويي بلند اين جشنواره به فلم «زينب» محصول شبکه اول تلویزیون ایران و جايزه بهترين کارگرداني بخش ويدیو نيز به جمشيد بهمني براي فلم «ميکایيل» تعلق گرفت.

فلم «دل خون» به تهيه کنندگي سيدحسين حقگو نيز عنوان بهترين فلم بخش نگاه اول بيست و هفتمين جشنواره فلم فجر را به خود اختصاص داد.

جشنواره ی فجر که در بخشهای موسیقی و تیاتر نیز برگزار می شود، همه ساله میزبان ده ها هنرمند خارجی از بسیاری کشورهای دنیا است. امسال از افغانستان فقط یک گروه تیاتر در جشنواره ی تیاتر فجر حضور داشت. آخرین باری که یک فلم افغانی در این جشنواره شرکت کرد، فلم «اسامه» (صدیق برمک) در سال 1382 بود. من آن سال در جشنواره ی فجر حضور داشتم و چند تا فلم خوب و بد دیدم.

۳ نظر:

 1. گاو ساخته مهرجویی است!

  پاسخحذف
 2. حق با شماست. ولی من در سینمای ایران مهرجویی و بیضایی را از یک دسته ی خاص فلمسازان ایرانی میدانم که اصیل تر از کیارستمی و مخملباف هستند.
  علی

  پاسخحذف
 3. salam
  inja ro bekhon
  http://www.asriran.com/fa/pages/?cid=65595
  cheers

  پاسخحذف