۱۳۸۷ بهمن ۱۱, جمعه

مستند «ستاره افغان»، درباره ی ستاره هراتی


دو جایزه ی بهترین فلم مستند جهان و بهترین کارگردان مستند، از فستیوال بین المللی فلم ساندنس به فلم مستند «ستاره افغان» تعلق گرفت. این فلم را هاوانا مارکینگ کارگردان انگلیسی سال گذشته طی چهار ماه اقامتش در افغانستان ساخته است. فستیوال فلم ساندنس معتبرترین فستیوال بین المللی سینمای مستقل است که همه ساله در نیویورک برگزار می شود. فلم «ستاره افغان» به یک برنامه ی عامه پسند تلویزیونی در کابل می پردازد که همه ساله تلویزیون طلوع برگزار میکند. این فلم بیشتر درباره ی ستاره است، یک دختر جوان که از هرات به کابل آمده است تا در این برنامه آواز بخواند.


برای اولین بار در آمریکا بود که شبکه ی تلویزیونی «فاکس» یک برنامه یی را برای مسابقه ی آوازخوانی میان جوانان آماتور راه اندازی کرد. برنامه ی فاکس که به نام «American Idol» در جون 2002 برای نخستین بار نشر شد، در سراسر دنیا تلویزیونهای مختلف سعی کردند که با الگوبرداری از آن در کشور خود مسابقه ی مشابهی راه اندازی کنند. برنامه ی «ستاره افغان» را تلویزیون خصوصی طلوع در سال 1385 برای اولین بار راه اندازی کرد که هم اکنون فصل سوم این برنامه در مراحل نهایی خود رسیده است.

بیش از 2000 نفر سالانه برای ستاره شدن از ولایت های مختلف در این برنامه ی به شدت پرطرفدار آواز می خوانند که در نهایت 10 نفر آنان انتخاب شده و با حمایت یک تیم نوازنده هر هفته به روی صحنه می روند و مردم از طریق موبایل شان به آنها رای می دهند. دور فاینل این برنامه را که دو رقیب نهایی در آن آواز خواهند خواند و سرنوشت «ستاره افغان» معلوم خواهد شد 11 ملیون نفر یعنی یک سوم جمعیت افغانستان تماشا میکنند.


معمولاً همه ساله تعداد محدودی دختر نیز در این برنامه شرکت میکند که سال گذشته از آن جمله دختری از هرات بنام ستاره شرکت داشت. او هرچند نتوانست «ستاره افغان» شود؛ مگر توانست شهرت زیادی کسب کند و دوستان و دشمنان زیادی بدست آورد. داستان اصلی فلم مستند «ستاره افغان» نیز به دور ستاره هراتی می چرخد. او با لباسی مدرن، آرایشی هندی و عشوه گری های دخترانه به قول کارگردان این فلم دختران جوان افغان را به وجد می آورد و پیرمردان نسل گذشته را به خشم.

کارگردان انگلیسی فلم، برنامه ی ستاره افغان را تمثیلی از نظام دموکراسی میداند؛ او در مصاحبه یی گفته است: «در جریان مسابقه مردم از طریق اس ام اس رای می دهند. برای اولین بار رای زن و مرد، پیر و جوان، چوپان قریه و رییس قبیله یکسان است. همه از حق مساوی برخوردارند و هر کسی میتواند رای بدهد». هاوانا مارکینگ پیش از این به مدت 10 سال برنامه های تلویزیونی تولید کرده است و «ستاره افغان» نخستین فلم بلند مستند او به حساب می آید. به احتمال بسیار قوی در رقابت های اسکار سال آینده، یکی از نامزدهای اصلی برای اسکار بهترین مستند سال همین فلم خواهد بود. داوود صدیقی نیز که گرداننده ی برنامه ی ستاره افغان در تلویزیون طلوع است، در مراسم اهدای جایزه دعوت شده بود.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر