۱۳۸۷ آبان ۱۲, یکشنبه

جوايز لايپزيك


امسال 320 فلم از پنجاه كشور جهان در پنجاه و يكمين دور فستيوال لايپزيگ راه يافته بود تا براي بدست آوردن كبوتر طلايي لايپزيگ به رقابت به پردازند. كبوتر اما پس از يك هفته پركشيدن در آسمان خاكستري لايپزيگ، بر شانه ي «رنه» يك مستند 83 دقيقه يي از كشور چك نشست كه هلنا تريستيكوا آن را در سال 2008 ساخت. كبوتر نقره يي لايپزيگ به هدي هونينگمن ازهالند به خاطر فلم «ال اولويدو» تعلق گرفت. در بخش انيميشن فلم فرانسوي «اسكيزين» ساخته ي جرمي كلاپين كبوتر طلايي را از آن خود كرد و كبوتر نقره يي اين بخش به «بوكس خرگوشها» از بريتانيا ساخته ي كريستين اندروز تعلق گرفت.

در بخش استعداد جوانان كه يك فلم از افغانستان هم در آن حضور داشت («در دهكده يي كه ناقص العقلم مي نامند»، الكا سادات)؛ يك مستند ساده ولي با مضموني جذاب جايزه يي اصلي را دريافت كرد. فلم مستند «گليشوو» از دو برادر جوان بلغاريايي به نامهاي آلن و متودي متيو داستان شهر كوچكي بنام گليشوو است كه ساكنان آن سالهاست كه از تمدن و زنده گي نوين دور هستند. در اين شهر حتا تلفون وجود ندارد و بدتر اينكه كسي هم خبر ندارد كه چنين چيزي هم در دنيا وجود دارد. هر دو برادر فلمساز به اين شهر مي روند و تصويري ارايه ميكنند از برخورد نسلهايي كه از هم بيگانه اند و زبان يكديگر را نمي فهمند. در اين بخش يگانه نماينده ي ايران در فستيوال لايپزيگ هم كانديد بود كه موفق نشد هيچ يك از دو كبوتر طلايي و نقره يي را دريافت كند.

فلم «رنه» كه جايزه ي اصلي فستيوال را دريافت كرد، داستان يك مردي است كه 20 سال از عمرش را در زندان ميگذراند؛ اما زمانيكه پس از اين مدت طولاني آزاد مي شود، سعي دارد كه همه چيز را از نو شروع كند. اما خود را در دنياي ازاد يك بيگانه احساس ميكند و تنها كاري كه از دستش مي آيد نوشتن است.

در اين فستيوال چندين فلم غافلگير كننده ي ديگر هم وجود داشت كه هر يك مي توانست مستحق يك كبوتر باشند. جديدترين فلم انيس وردا فلمساز صاحب سبك و پرآوازه ي فرانسوي به نام «سواحل انيس» نگاهي است به زنده گي خودش از طريق آينه ها.

......................
به خاطر مشكل كامپيوتر، نمي توانم فعلاً بيشتر از اين بنويسم، اما همينكه پس به كابل برسم سعي ميكنم مطالب بيشتري در مورد فستيوال، فلمها و مشاهداتم بنويسم.
.....................
شهلا رستمي يكي از خبرنگاران راديو فرانسه هم در لايپزيگ بود كه گزارش كاملتري نوشته است (با صدا و تصويري از من نيز)!

۳ نظر:

 1. تبریک باشد دریافت جایزه به الکا سادات و امیدوارم که سینمای واقعی بیشتر در افغانستان شناسانده شود و افغان ها موفقیت های بیشتری کسب کنند.

  پاسخحذف
 2. Elka jayeze nagereft. farsitoon zaife .filme bolghari jayeze gereft.

  پاسخحذف
 3. خبرنامه كتابهاي رايگان فارسي با بيش از 6000بازديد وبيش از 2000بازديد كننده انحصاري در روز در خدمت شماست!
  فيد شما نيز در خبرنامه گذاشته شده است
  ومطالب جديد تان بلافاصله در معرض ديد قرار خواهد گرفت
  از شما درخواست مي شود در صورت تمايل به ادامه همكاري:
  1- پيوند يا فيد ما را در سايتتان قرار دهيد.
  2- در گروه خبري ما عضو شويد تا مطالب را بدون مزاحمت دريافت كنيد
  با سپاس
  باقر كتابدار
  http://www.persianbooks2.blogspot.com
  http://www.roumii.blogspot.com
  http://groups.google.com/group/persiska

  پاسخحذف