۱۳۸۷ مهر ۲۸, یکشنبه

هزار خورشید تابان روی پرده

بنا به یک سنت ثابت هالیوودی، تمام رمان های پرفروش آمریکایی به فلم هم در می آیند. دو رمان پرطرفدار خالد حسینی هم از این قاعده مستثنا نیست. رمان «کاغذپران باز» را سال گذشته مارک فارستر یک فلم نه چندان موفق ساخت، و رمان دوم حسینی «هزار خورشید تابان» قرار است که در سال 2009 نسخه ی سینمایی آن به روی پرده بیاید.

تاریخ ثابت کرده است که معمولاً از رمان های عالی نمی شود فلم عالی ساخت. بخشی از مشکل به این دلیل است که خواننده گان رمان دوست دارند تمام وقایع داستان را روی پرده ببینند، که به خاطر زمان کوتاه دو ساعت سینمایی، این امر مقدور نیست و بسیاری از جزییات شاید مهم و دلنشین کتاب ناچار حذف می شود. نتیجه این می شود که تماشاچیان دچار سرخورده گی شده و فلمساز نمی تواند آن تحسین عمومی را که نویسنده دریافت کرده بود بدست بیاورد.

فلم «هزار خورشید تابان» را قرار است استفن زیلیان کارگردانی کند. کسی که آرزو میکنم کاش به جای مارک فارستر ساخت «کاغذپران باز» را نیز به عهده می داشت. استفن زیلیان کسی است که به خاطر نوشتن فلمنامه ی «فهرست شیندلر» (1993، استفن اسپیلبرگ) جایزه ی اسکار گرفت و نیز فلمنامه ی چندین فلم مشهور و مطرح هالیوودی دیگر را نیز نوشته کرده است: از جمله فلمنامه های «ماموریت: ناممکن» (1996)، «هانیبال» (2001)، «اوباشان نیویورکی» (2002)، «مترجم» (2005) و «گانگستر آمریکایی» (2007) از کارهای او در مقام فلمنامه نویس به حساب می ِآید.

کارنامه ی آقای زیلیان البته به نوشتن فلمنامه های یکدست و موفق خلاصه نمی شود، او از سال 1993 به این طرف با کارگردانی فلم «در جستجوی بابی فیشر» هر از گاهی به روی چوکی کارگردانی هم می نشیند. او پس از این فلم، دو فلم دگیر نیز ساخته است که عبارت اند از «تمام مردان شاه» (2006) و «یک عمل مدنی» (1998)؛ فلم تاریخی – جنگی «تمام مردان شاه» تا کنون موفق ترین و مشهورترین فلم او است.

فلم «هزار خورشید تابان» با فلمنامه و کارگردانی زیلیان قرار است در ژانر جنگی و درام ساخته شود. چیزی که با توجه به گذشته ی زیلیان میتوان حدس زد که شانس موفقیت فلم را بالا می برد.

دومین رمان خالد حسینی نویسنده ی افغانی الاصل آمریکایی داستان دو زنی است که همسر یک مرد تیپیکال افغان هستند. حسینی زنده گی غم انگیز این زنان را در پسزمینه ی 30 سال جنگ های مختلف افغانستان روایت کرده است. این کتاب در آمریکا برای مدتهای زیادی در صدر لیست کتابهای پرفروش قرار داشت و از سوی منتقدین نیز به خوبی استقبال گشت – البته اگر نقد نیویورک تایمز را نادیده بگیریم، که برخی از صحنه های کتاب را به فلمهای درجه «ب» هالیوودی تشبیه کرده است.

استفن زیلیان، 55 ساله فلمنامه نویس، کارگردان و تهیه کننده ی آمریکایی یکی از موفقترین چهره های هالیوود معاصر به حساب می آید. او که شهرتش را بیشتر مدیون فلمنامه هایش است، از دانشگاه دولتی سان فرانسیسکو فارغ التحصیل شده است و فعلاً در کالیفرنیا زنده گی میکند. روزنامه ی «تایمز» استفن زیلیان را زمانی به عنوان:«هنرمندترین و عالیترین فلمنامه نویسی که بعد از رابرت تاون هالیوود تا کنون به خود دیده است» معرفی کرد. فلم «هزار خورشید تابان» را که به زبان انگلیسی خواهد بود، کمپنی کلمبیا پیکچرز تولید میکند.

۵ نظر:

 1. ای برادر، این وبلاگ شما چه کشف خوبی بود برای امروز. از دختر فروردین ممنونم که سلیقه اش مرا اینجا کشاند. فردا بیشتر می خوانم.

  پاسخحذف
 2. سلام از تهران. وبلاگتان درخشان بود. ایام به کام.

  پاسخحذف
 3. سلام
  من یک زمانی یادم نیست چه جوری به مطلبی که در مورد perfume زده بودید رسیدم و خیلی لذت بردم.
  لینک این مطلب آخر در مورد هزار خورشید تابان را روی بالاترین (یکی از بزرگترین شبکه های اجتماعی فارسی زبان ها) گذاشته ام که رأی خوبی هم آورده است.
  گفتم خبر بدهم.
  https://balatarin.com/permlink/2008/10/22/1427929
  یا:
  http://balatarin.com/permlink/2008/10/22/1427929
  موفق باشید.
  معماریان

  پاسخحذف
 4. سلام ای یار مهربان! یک شب یکی از دوستان تهرانی ام(نیکتا) به من گفت:«یک وبلاگ افغانی پیداکرده ام، فتیشیسم در سینما، همیشه می خوانم». جست - و - جو کردم به تو بر خوردم. آه! علی یارترین یارم. امید وارم به نوشتن ادامه دهی و البته هرچه زود موفق شوی بروی آخر دنیا برای تحصیل.

  پاسخحذف
 5. جالب است وواقعازیبا می نویسی

  پاسخحذف