۱۳۸۷ مهر ۱۵, دوشنبه

«از چشم های او»؛ معرفی یک فلم افغانی


من قبلاً آقای میثاق کاظمی را ساکن هندوستان معرفی کرده بودم که در واقع ایشان ساکن ایالات متحده هستند. به خاطر این اشتباه متاسفم و امیدوارم که خواننده گان محترم و آقای کاظمی عذر مرا بپذیرند.
«از چشمهاي او»
كارگردان و فلمنامه نويس: ميثاق كاظمي
تهيه كننده: را جيندرا موتيوالا و ميثاق كاظمي
موسيقي: مشيت كاظمي و فرهاد دريا
بازيگران:اوميش ميشرا، هما شيخ، محسن مناقب،سوجاتا بگوات، را جيندرا موتيوالا، آنجلي پوهانكار.
زمان: حدود 20 دقيقه. رنگ: رنگه و سياه سفيد. زبان : انگليسي، اردو و هندي. لوكيشن: هندوستان. ژانر: درام، جنگي، رمانس، مفهومي.

سناپسس:
يك افسر مسلمان اردوي هندوستان ( اوميش ميشرا) پس از سالها كار نظامي، وقتي به خانه مي آيد، متوجه ميشود زني را كه دوست داشته ( هما شيخ) حالا تبديل به يك راهبه ي منزوي و معتكف شده است. از دست دادن معشوقه، باعث مي شود كه او ايمان خود به خدا را نيز از دست بدهد. علي رغم مخالفتهاي شديد خانواده اش افسر نظامی به سفري رهسپار ميشود تا معشوقه اش را يافته و دوباره او را به زنده گي زمینی بازگرداند.
***
ميثاق كاظمي يك فلمساز افغان است كه در آمریکا زنده گي ميكند. او در آنجا در رشته ي فلمسازي تحصيل كرده است و در همانجا هم مصروف ساختن فلم است. کاظمی این فلم کوتاه را در هندوستان ساخته است. او دوست دارد كه در فضاي مستقل كار كند و از همين رو فلمهاي او كمترين شباهتي به فلمهای بازاری ندارد و این فلم هندی اش نیز با «فلم هندي» که ما می شناسیم قرابتی ندارد.

میثاق کاظمی از معدود مهاجرین افغان در هند است که به سینما علاقمند شده و در این زمینه فعالیت میکند. او جوان و تحصیلکرده است و به خوبی از تحولات و انکشافات جدید سینمای معاصر آگاهی دارد.

افغانهایی که در خارج از کشور به فلمسازی می پردازند به سه گروه تقسیم می شوند. گروه اول کسانی است که قبلاً در کابل در کار سینمایی مصروف بوده اند و در مهاجرت نیز به عنوان یک کار جنبی گاهگاهی به فلمسازی ویدیویی می پردازند. گروه دوم جوانان افغانی هستند که در افغانستان فلمساز نبوده اند، مگر با مهاجرت به کشورهای غربی از روی شوق و علاقه به سینما، گاهی که پولدار می شوند همراه با دوستان شان فلمهای اکشن ویدیویی می سازند. گروه سومی هم هستند که از نسل دوم مهاجرین افغان به حساب می آیند و در واقع درهمان کشورهایی که زنده گی میکنند تحصیل کرده اند و تحت سیستم های آموزشی همان کشورها در رشته ی فلم درس خوانده اند و فلم می سازند. ابن گروه که تعدادشان از دو گروه اول کمتر نیست، زاییده ی سینمای معاصر جهان اند و «سواد بصری» شان شباهتی به اخلاف هموطن شان ندارد و بیشتر متاثر از فضای کلی سینمای مدرن و معاصر دنیا است. میثاق کاظمی هم از همین نسل است.

فلم كوتاه «از چشم هاي او» سومين اثر كاظمي است و سايت رسمي فلم، آنرا به عنوان «داستان روشنگرانه يي كه قداست دين، قدرت ايمان و اهميت معنويت در عشق را همه يك جاي به تصوير مي كشد»، تو صيف كرده است. آنچه که از روی سناپسس، نام، و حتا طراحی پوستر فلم می شود درک کرد، یک فلم متفاوتی است که به هیچ صورت با آن ویدیوهای بازاری شرم آوری که گاهگاهی معمولاً به نام فلم افغانی از خارج می آید شباهتی ندارد.

سایت رسمی میثاق کاظمی

۳ نظر:

 1. خیلی عالی است که ما فیلمساز داریم. قبل تر ها فکر می کردم ما یک دانه فیلم هم نساخته ایم که بگوییم این فیلم افغانی است. حتی من حاضر بودم یک فیلم شبیه یا حتی کپی فیلمهای هندی باشد اما با بازیگران افغان و به زبان خودمان. و حالا با تعریفی که این وبلاگ از این فیلم کرده، گرچه فیلم به زبان دری نیست، خیلی مشتاقم که ان را ببینم. کاش می گفتید چطور می شود این فیلم را پیدا کرد.

  پاسخحذف
 2. you can watch it here:
  http://www.cultureunplugged.com/play/72/Through-Her-Eyes

  He has a DARI and PASHTU film called "16 Days in Afghanistan" www.kdkfactory.com/16days

  پاسخحذف
 3. Ali Jaan, He lives in the US.

  پاسخحذف