۱۳۸۷ شهریور ۹, شنبه

«کودک کابلی» در فستیوال ونیز

شصت و پنجمین دوره از جشنواره‌ی بین‌المللی فلم ونیز چهارشنبه ۲۷ آگوست با نمایش فلم «پس از خواندن بسوزان» آخرین ساخته‌ی برادران کوین و با بازی جورج کلونی و براد پیت ستارگان سینمای هالیوود به‌طور رسمی کار خود را آغاز کرد. فلم «کودک کابلی» (2008) به کارگردانی برمک اکرم از افغانستان نیز در فستیوال امسال حضور دارد.

فستیوال فلم ونیز که نخستین بار در 1932 برگزار شد قدیمی ترین فستیوال فلم دردنیا است، و پس از فستیوال کن بزرگترین و معتبرترین رویداد سینمایی جهان به حساب می رود. این برای دومین بار است که از افغانستان فلمی دراین جشنواره راه می یابد. دو سال پیش فلم کوتاه «مامه» (محمد حیدری،2006) و فلم مستند «بودا، دخترک و آب» (غلامرضا محمدی، 2006) در یکی از بخشهای جنبی فستیوال به نمایش گذاشته شد.

فلم «کودک کابلی» یک تولید مشترک افغانی – فرانسوی است، که در سال 2007 در کابل فلمبرداری شد. برمک اکرم فلمساز 42 ساله ی افغان که از 15 سالگی به این سو به عنوان پناهنده ی سیاسی در فرانسه زنده گی می کند این فلم را کارگردانی کرده است.

آقای اکرم در کنار کارگردانی این فلم در نوشتن فلمنامه و ساخت موسیقی آن نیز همکاری داشته است. عوامل ساخت این فلم اکثراً فرانسوی هستند و بازیگران آن از بازیگران غیر ستاره ی فرانسوی و بازیگران غیر حرفه یی افغان تشکیل شده است. مشهورترین نامی که در پروژه ی «کودک کابلی» حضور دارد، ژان-کلود کاریر است، فلمنامه نویس و نمایشنامه نویس مشهور فرانسوی که داستان بعضی از بهترین فلمهای تاریخ سینمای فرانسه را او نوشته است – به شمول چندین فلم از لوییس بونویل. فلمنامه ی «کودک کابلی» نیز از اوست.

فلم «کودک کابلی» اولین کار جدی سازنده اش در عرصه ی سینماست. او پیش از این یک تجربه ی بازیگری و یک تجربه ی فلمبرداری داشته است. برمک اکرم در مکتب فلمسازی «ایدک» که بزرگترین و قدیمی ترین مکتب فلمسازی فرانسه به حساب می آید درس خوانده است و تجاربی هم در عرصه ی هنرهای مدرن دارد.

برمک اکرم در سال 2006 برای اولین بار پس از برقراری حکومت جدید به کابل آمد، او از جمله در سینمای آریانا در جریان نمایش فلم «خوشه چینان و خوشه چین» (انیس وردا، 2000) حضور داشت و درباره ی آن مستند فوق العاده برای تماشاچیان توضیح داد ( در فستیوال امسال ونیز، فلم جدید انیس وردا هم حضور دارد).

موضوع فلم آقای اکرم، بیشتر یک نگاه پوچگرایانه به زنده گی در افغانستان است: خالد، راننده ی تاکسی زنی را سوار میکند و زن، پس از گذشتن از چند سرک خاکی در کابل جنگ زده پایان می شود. دقایقی بعد خالد متوجه می شود که زن طفل نوزادش را داخل موتر او گذاشته است. خالد کودک را در بغل گرفته و ناامیدانه بین سرکهای کابل از پشت مادرش می دود، اما چگونه می تواند آن زن را پیدا کند؟ زنی که برقع پوشیده بود و او هیچ گاه صورتش را ندید.....

فلم «کودک کابلی» در بخشی که بنام «هفته ی منتقدان» شهرت دارد در فستیوال ونیز به نمایش گذاشته خواهد شد. در هفته ی منتقدان امسال 5 فلم دیگری نیز حضور دارند که همگی کار اول کارگردان شان هستند. فلم «کودک کابلی» از آن پیش در چندین فستیوال دیگر نیز از جمله فستیوال بین المللی فلم تورنتو در کانادا نمایش داده شده است.

در شصت و پنجمین جشنواره‌ی فلم ونیز، از یوسف شاهین فلمساز فقید مصری، تقدیر به عمل خواهد آمد که امسال در سن 82 سالگی درگذشت . جایزه‌ی شیر طلایی یک عمر فعالیت هنری، به ارمانو اولمی فلمساز ۷۷ ساله‌ی ایتالیایی داده می شود که در سال ۱۹۸۸ برای فلم «افسانه‌ی الکلی مقدس» برنده شیر طلایی بهترین فلم ونیز شد.

از ایران امسال چهار فلم حضور دارد، از جمله فلم «وگاس» از امیر نادری فلمساز ایرانی مقیم آمریکا در بخش مسابقه به نمایش گذاشته می شود. فلم «شیرین» از عباس کیارستمی فلمساز تحسین شده ی ایرانی در جشنواره ی امسال حضور خواهد داشت که خبر خوبی برای علاقه مندان سینمای متفاوت ایرانی است.

رییس هیات داوران شصت و پنجمین دوره جشنواره‌ی فلم ونیز، ویم وندرس کارگردان پرآوازه آلمانی است و جزیره‌ی لیدو محل برگزاری جشنواره تا ششم سپتامبر، میزبان سینماگران و علاقه‌مندان به سینما از سراسر دنیا خواهد بود.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر