۱۳۸۷ شهریور ۲, شنبه

پنجمین دوره ی جشنواره ی ملی تیاتر افغانستان افتتاح شد

از دیروز شنبه پنجمین دور جشنواره ی ملی تیاتر افغانستان کارش را شروع کرد. افتتاحیه ی جشنواره در تالار وزارت تحصیلات عالی برگزار شد جایی که برای هر کاری مناسب است الا اجرای یک تیاتر.

من به عنوان کسی که در تمام دوره های این فستیوال حضور داشته ام، این دوره را فقیرترین دوره ی جشنواره میدانم. عملاً هیچ نمایش قابل دیدنی در جدول فستیوال وجود ندارد. فقط نمایش «تارتوف» (مولیر، تیاتر آفتاب) است که آن را من قبلاً 5 بار دیده ام و در فستیوال سال گذشته نیز حضور داشت.

گویته انستیتوت یا همان شعبه ی فرهنگی سفارت آلمان درکابل، در کنار حمایت مالی از جشنواره ی تیاتر، جشنواره های سالانه ی سینما و ادبیات را نیز برگزار میکند. اما به علت کشمکش های پنهان و آشکاری که میان این موسسه و موسسات همکارش وجود دارد، همواره این رقابت های سیاسی پشت پرده متاسفانه به روی پرده نیز تاثیر بدی می گذارد. این جشنواره همواره یک جشنواره ی سفارشی بوده است، اما در دوره ی پنجم بیش از هر دوره ی دیگری، آشکارا خاصیت سفارشی اش پیداست و انباشته از تیاترهای سفارشی شده است.

نگاهی به خبر بی بی سی از افتتاحیه ی این جشنواره بیندازید و به خصوص نام نمایش های شرکت کرده در جشنواره را مرور کنید، حتا از نامشان دل انسان از تیاتر بد می شود.

اگر کدام نمایشی را طی این هفته موفق شدم که ببینم، حتماً درباره اش یک مرور می نویسم.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر